ولادت حضرت فاطمه معصومه (س)مبارک باد

۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۲ کد : ۱۲۹۲ خبرتصویری اطلاعیه ها اخبار
تعداد بازدید:۲۴۰
ولادت  حضرت فاطمه معصومه (س)مبارک باد

بسم الله الرحمن الرحیم
  ولادت سراسر سعادت حضرت فاطمه معصومه (س)، همچنین روز دختر بر تمامی مسلمانان جهان بویژه همگاران دانشگاهی مبارک باد.
امام رضا علیه السلام فرمود:  «مَنْ زارَها فَلَهُ الْجَنَّهُ»(عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 267)«کسی که فاطمه معصومه را زیارت کند بهشت برای او خواهد بود.»
حضرت فاطمه معصومه دختر امام موسی الکاظم (علیهما السلام) در اول ماه ذی القعده سال 173  هجری، در مدینه منوره دیده به جهان گشود. مادر گرامی اش حضرت نجمه خاتون می باشد که بعد از تولد حضرت رضا علیه السلام به «طاهره » ملقب گردید.
فاطمه معصومه بانوی عالمه و عابده و از نسل نبوت و شاخه ای از درخت امامت و از نوادگان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) هستند.
و روایت است که برادرشان حضرت امام رضا (علیه السلام) ایشان را معصومه صدا می کردند و جدشان امام صادق (علیه السلام) قبل از تولد ایشان، او را به «کریمه اهل بیت(ع)» ملقب نمودند.
حضرت معصومه (سلام الله علیها) نزد برادرشان امام رضا (علیه السلام) که 25 سال بزرگ تر بودند پرورش یافتند و 27 سال تحت حمایت و سرپرستی آن حضرت قرار داشت زیرا که در سال ولادت ایشان، پدر بزرگوارشان حضرت امام موسی الکاظم علیه السلام به دستور هارون عباسی به زندان منتقل شدند و سپس در سال 183 هجری به شهادت رسیدند.
در سال 201 قمری در پی انتقال اجباری امام رضا علیه السلام به خراسان، حضرت معصومه علیها السلام بعد از یک سال تحمل دوری برادر و به شوق دیدار آن حضرت و ادای رسالت زینبی و رساندن پیام ولایت، به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان عزم سفر نمودند و از مدینه منوره عازم خراسان گردید و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم واقع مى شد.
 در این سفر بود که آن حضرت نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب(س)، پیام مظلومیت و غربت برادر گرامیشان را به مردم مؤمن و مسلمان مى رساندند و مخالفت خود و اهلبیت (ع) را با حکومت حیله گر بنى عباس اظهار مى کرد. بدین جهت تا کاروان حضرت به شهر ساوه رسید، عوامل حکومتی بنی عباس و عده اى از مخالفان اهلبیت(ع) که از پشتیبانى مأموران حکومت برخوردار بودند، سر راه را گرفتند و به کاروان حامل آن حضرت حمله کرده  و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند و در نتیجه تقریباً همه مردان کاروان به شهادت رسیدند.
 به هر حال، حضرت فاطمه معصومه (س)، با بر نقلی، بر اثر مسمومیت از زهر، بیمار شدند و چون دیگر امکان ادامه راه به طرف خراسان نبود، پرسید: از این شهر«ساوه» تا «قم» چند فرسنگ است؟ آن چه بود جواب دادند، فرمود: مرا به شهر قم ببرید؛ زیرا از پدرم شنیدم که مى فرمود: شهر قم، مرکز شیعیان ما است.
بزرگان شهر قم وقتى از این خبر مسرت بخش مطلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند؛ و در حالى که «موسى بن خزرج»، بزرگ خاندان «اشعرى»، زمام ناقه آن حضرت را به دوش مى کشید و عده فراوانى از مردم پیاده و سواره گرداگرد کجاوه حضرت در حرکت بودند، حدوداً در روز ۲۳ ربیع الاول سال ۲۰۱ هجرى قمرى حضرت وارد شهر مقدس قم شدند. سپس در محلى که امروز «میدان میر» نامیده مى شود شتر آن حضرت در جلو در منزل «موسى بن خزرج» زانو زد و افتخار میزبانى حضرت نصیب او شد.
 
آن بزرگوار به مدت ۱۷ روز در این شهر زندگى کرد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود. محل عبادت آن حضرت به نام «بیت النور» هم اکنون محل زیارت ارادتمندان آن حضرت است.